--> هیئت اردبیلیهای مقیم مشهد - مصاحبه حاج شهروز حبیبی با سایت ایکنا
مداحان اردبیل و تصاویر و فایلهای صوتی و تصویری

«شهروز حبيبی»

 مديحه‌سرای اردبيلی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) منطقه شمال‌غرب كشور، با تأكيد بر خلق آثار هنری متعهد و ماندگار گفت: هنرمند و مداح برای خلق اثر هنری ماندگار بايد اعتقاد و باور دينی خود را به كار گيرد و پايبندی به اصول و معيارها نيز می‌تواند زمينه ماندگاری و تأثيرگذاری هنر دينی را فراهم كند.

وی با اشاره به هنر متعهد اظهار كرد: هنرمند متعهد با توجه به اصول دينی و اسلامی به خلق اثر هنری می‌پردازد و تأثيرگذاری يك اثر در گرو وجود خالقی است كه مملو از احساس بوده و بتواند پيام الهی و دينی را در قالب هنر منتقل كند.

اين مديحه سرا ادامه داد: محتوای شعر نيز نقش مؤثری در تقويت بعد معنوی اثر هنری دارد و تلفيق آواز و شعر می‌تواند آثار توليدی را در دل و ذهن مردم ماندگار كند.

 شهروز حبيبی:
هنرمند متعهد با توجه به اصول دينی و اسلامی به خلق اثر هنری می‌پردازد و تاثيرگذاری يك اثر در گرو وجود خالقی است كه مملو از احساس بوده و بتواند پيام الهی و دينی را در قالب هنر منتقل كند.

حبيبی با بيان اينكه هنر تبيين‌كننده زيبايی‌هاست، افزود: هنر دينی به زمان و مكان و دوره‌ای خاص محدود نمی‌شود و هر قومی و اديان‌های مختلف به‌نوعی به‌ آن پرداخته‌اند ولی هنر دينی به‌معنای واقعی تبيين كننده مفاهيم قرآنی، از بار معنايی بالايی برخوردار است.

برگزيده جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) در بخش مديحه‌سرايی با بيان اينكه تلفيق در موسيقی و هر زمينه هنری ديگر بايد با تخصص انجام شود، اظهار كرد: در مديحه سرايی، ملودی و صدا بايد با هم هماهنگ باشد و ظرفيت صدا نيز مورد توجه قرار گيرد، مثلا مداحی استاد مؤذن‌زاده اردبيلی در نوع خود تحولی در عرصه مديحه‌سرايی است كه بايد مورد توجه مداحان قرار گيرد.

اين مديحه‌سرای اردبيلی در پايان خاطرنشان كرد: هنرمند بايد با پايبندی بر اصول و با تغيير زاويه ديد و متناسب با نياز جامعه امروز معارف و مبانی دينی را ارائه دهد و اگر در خلق اثر هنری و دينی احساس و باور درونی دخيل باشد اثر هنری ماندگار خواهد شد.

شهروز حبيبی، مديحه‌سرای اردبيلی سابقه 20 سال فعاليت در عرصه مديحه‌سرايی دارد و در عرصه قرآنی در رشته قرائت قرآن كريم نيز فعاليت داشته و در مديحه‌سرايی نزد اساتيدی چون «رحيم مؤذن‌زاده» و «تمدن» از مداحان اردبيل تلمذ كرده و در جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا(ع) در رشته مديحه‌سرايی در سال 86 و 87 رتبه برگزيده را كسب كرده است.


+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت 10:26  توسط رضا شاد  |